HIV, diğer enfeksiyonların ve hastalıkların riskini ve etkisini artıran, bağışıklık sistemini hedefleyen ve bağışıklık sistemini değiştiren bir virüstür. Tedavi olunmaz ise, AIDS adı verilen enfeksiyon ileri bir hastalık aşamasına ilerleyebilir.

Bununla birlikte, tedavideki modern gelişmeler, sağlık hizmetlerine iyi erişimi olan ülkelerde HIV ile yaşayan insanların tedavi gördüklerinde nadiren AIDS’i yendikleri görülmüştür.

HIV virüsünü taşıyan bir kişinin yaşam beklentisi, antiretroviral tedavi (ART) adı verilen ilaçların bir kombinasyonuna sürekli olarak bağlı kaldığı sürece, virüs için negatif test eden bir kişinin yaşam beklentisine yaklaşmaktadır.

2016 yılında yapılan bir Kaiser Permanente çalışması, 1996-2016 yılları arasında HIV pozitif ve HIV negatif olan insanlar arasındaki yaşam beklentisindeki boşluğun 44 yıldan 12 yıla düştüğünü öne sürdü .

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), HIV ile yaşayan bir kişinin tedavi ile yüksek bir yaşam kalitesine devam edebileceğini ve dünya çapında 20.9 milyon kişinin 2017 ortalarından itibaren ART aldığını bildirmektedir .

Bu yazıda HIV ve AIDS’i, semptomlarını, nedenlerini ve tedavilerini açıklıyoruz.

HIV VİRÜSÜ, AIDS’in BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV), bir T hücresi türü olan CD4 hücreleri adı verilen bağışıklık hücrelerine saldıran bir virüstür.

Bunlar, vücutta hareket eden, hücrelerdeki hataları ve anomalileri ve enfeksiyonları tespit eden beyaz kan hücreleridir. HIV bu hücreleri hedef aldığında ve içeri sızdığında, vücudun diğer hastalıklarla mücadele yeteneğini azaltır.

Bu durum bağışıklık sisteminizin çökmesine ve enfeksiyonların ve kanserlerin vücudunuzda oluşma riskini artırır . Bununla birlikte, AIDS olan bir kişi uzun süre semptom yaşamadan HIV virüsünü taşıyabilir.

HIV yaşam boyu süren bir enfeksiyondur. Bununla birlikte, tedavi almak ve hastalığı etkili bir şekilde yönetmek, HIV’in ciddi bir seviyeye ulaşmasını önleyebilir.

AIDS nedir?

AIDS, HIV enfeksiyonunun en ileri aşamasıdır. HIV enfeksiyonu AIDS’e dönüştüğünde, enfeksiyonlar ve kanser daha büyük bir risk oluşturur.

Tedavi olmadan, bağışıklık sistemi yavaş yavaş yıprandıkça HIV enfeksiyonunun AIDS’e dönüşmesi muhtemeldir. 

HIV NASIL BULAŞIR?

İnsanlardan insana HIV virüsü vücut sıvılarında iletilir:

  • Kan temasi
  • Meni (Sperm)
  • Vajinal sekresyonlar
  • Anal sıvılar
  • Anne sütü

Bu sıvı transferinin ana nedenleri :

  • Prezervatif veya PrEP kullanmayan HIV enfeksiyonu olan bir kişiyle anal veya vajinal ilişki,
  • Enjekte edilebilir yasadışı uyuşturucular,
  • Hormonlar ve steroidler için HIV taşıyan biriyle paylaşım ekipmanı.

Hamile olan veya yakın zamanda doğum yapmış HIV ile yaşayan bir kadın, hamilelik, doğum veya emzirme döneminde hastalığı çocuğuna aktarabilir.